JİNEKOLOJİ VE SAÇ DÖKÜLMESİ | HDC Medical Hair Loss Solutions

JİNEKOLOJİ VE SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınların saçlarıyla ilgili en önemli sorunlarından biri olan saç dökülmesi; saçın seyrelmesi, incelmesi ya da bütün başta yoğun bir şekilde dökülme şeklinde olabilir. Genelde hormonal değişikliklere bağlı olan bu saç dökülmesinin nedeni için kadınların erkeklik hormonu olan androjeni daha fazla salgılamaya başladıkları düşünülmektedir.

Östrojen hormonu ise doğrudan cildin dokusunu ve saçın esnekliğini etkiler. Kadında doğumdan birkaç ay sonra kadınların saçları dökülmeye başlar. Ayrıca hamilelik sırasında pek yüksek olan östrojen seviyesi doğumdan sonra birden bire düşer, bunlar saçları kötü etkiler ve dökülmesine sebep olur. Bu geçici bir durumda olabilir.

Ayrıca doğum kontrol hapları (oral kontraseptif) alan kadınlar da, hap kullanmayı bıraktıktan sonra saç dökülmesiyle karşılaşabilirler.

Birçok kadında bulunan Polikistik Over hastalarının artan androjen (erkeklik) hormonlarının etkisi ile ve kadında bozulan hormon dengesinin sonucu olarak oluşan saç dökülmesi doğru uygulamalarla durdurulup saçlar tekrar eski haline getirilebilir.

TOP